LATURA   > Laza túrák, kirándulások, túratervek és ami ehhez a témához kapcsolódik!
LATURA > Laza túrák, kirándulások, túratervek és ami ehhez a témához kapcsolódik!
Tartalom
Menü
 
Túratippek...
 
Egyéb...
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
-Túra pontok Erdélyben
-Túra pontok Erdélyben : Brassó

Brassó

Röviden Brassó Erdély egyik legfontosabb városa, azért, mert az Erdélyt Havasalfölddel és Moldvával összekötő fő kereskedelmi útvonal kereszteződésénél fekszik. Ez az előnyös fekvés határozta meg Brassó város gazdasági jelentőségét a történelem folyamán. Brassó elsősorban fontos ipari és kereskedelmi központ volt, ugyanakkor a szász, a magyar és a román kultúra nagy kisugárzású művelődési központja is.

A mai Brassó területe; régészeti leletek bizonysága szerint; már a bronzkorban is lakott volt. Mivel akkoriban a Barcaság lapálya mocsaras volt, a lakosság a Rakodó völgyében, a Csiga-hegyen illetve a Cenk-nyeregben, az úgynevezett Lovagút környékén húzódott meg.
Az első írásos emlékek e vidékről a XIII. század elejéről származnak, jelesen 1211-ből, amikor II. Endre királyunk Brassó vidékét, az egész Barcaságot a német lovagrendnek adományozta. A lovagokkal érkezett német telepesek itt maradtak a lovagrend kiűzetése után is, s tovább lakták az általuk alapított három kisebb települést, úgymint Brassót, mely a Szent Márton templom, valamint a mai Hosszú utca és Közép utca találkozása táján volt, Bertalant, a Spreng hegy keleti oldalán, s Coronát a mai Fekete templom körül.
A város első írásos említése 1235-ből származik, és Coronára vonatkozik: egy kolostor létezését említi ezen a helyen. Tekintve, hogy kolostora volt, és azt is, hogy Corona egy szűk völgybe, földművelésre teljesen alkalmatlan helyre épült, ez a település kezdettől városi jellegű lehetett, iparosok és kereskedők lakták. Bertalan és Óbrassó lakói ezzel szemben főleg földművelők voltak, akárcsak két másik, kisebb településé a közelben: Mártonfalváé (a Cenk lábától a Csiga-hegy felé húzódó részen volt) és Gácsmajoré (a mai Egyetemi-domb környékén). E két utóbbi kis településből nőtt ki idők jártával Brassó magyarok lakta városnegyede, a Bolonya (románul Blumana, németül Blumenau). A Coronától délre levő részen jött létre a zömmel románok; kereskedők és fuvarosok; lakta Bolgárszeg (románul Scheii Brasovului, németül Obere Vorstadt), különálló település, mely máig megőrizte sajátosságát: kör alakú főterén van a templom, s ide torkollnak minden irányból a szűk, kanyargós utcák, mint bármelyik hegyvidéki településen Erdélyben. Észak felé pedig összefüggő városnegyeddé lett a szász földművelők lakta Óbrassó (Brasovvechi - Altstadt).
E települések kezdetben mai fogalmaink szerint jelentéktelenek, elenyészőek voltak, hisz Corona például 1235-ben mindössze harminc házból, gazdaságból állt, s rövidesen (1241-ben) ezt is elpusztították a tatárok. Ám a város kedvező fekvése miatt a vidék ismét benépesült, olyannyira, hogy a század végére már kétszáz család lakta. Itt, a Belvárosban laktak mindvégig a háztulajdonos polgárok, iparosok és kereskedők, akiknek polgárjogaik voltak.
Rövidesen Coronát az ellenség ellen falakkal, bástyákkal, tornyokkal vették körül. A városfalak, bástyák részben ma is állnak, és ma is üres, beépítetlen az egykori városfalak előtti rész: délen a Katalin-kapu és a Saguna középiskola épülete között, a város északi részén pedig utóbb parkosították a Belváros és Óbrassó (Hosszú utca) valamint a Belváros és Bolonya közti helyet (ide épült később a Városháza, a Posta s a mai Megyeháza). Az így kialakult várost ; a Belvárost és három külvárosát ; a szászok a központi rész nevéről Kronstadtnak kezdték nevezni, a magyarok és románok pedig; alighanem azért, mert a kezdeti időkben az egész Barcaság közigazgatási központja egy Szent Márton-hegyi (tehát óbrassói) épületben volt ; Brassónak (románul Brasov).
Brassó város a Barcaság 13 szabad szász falujával együtt alkotta Brassó vidéket (districtus) vagy provinciát. Brassó vidékének első pecsétjét 1368-ból ismerjük, a pecsét körirata: S(igillum) civium et provincialium de Brascho. A XIV. századtól kezdődően királyaink, Károly Róbert, Nagy Lajos utóbb Zsigmond és Mátyás is több kiváltságlevelet adtak a brassóiaknak, melyeknek köszönhetően fejlődött az ipar és kereskedelem, a brassói polgárok pedig szépen gyarapodtak. 1358-ban például Lajos király meghagyja, hogy a brassóiak kereskedelmét a Bodza, a Prahova s a Szeret völgyében, egész a Szeretnek a Dunába való torkolatvidékéig senki háborgatni ne merje. Ugyanő 1364-ben megengedi, hogy Mindenszentek napján (november 1.) Brassóban országos vásárt tartsanak, a budai vásárok mintájára (ami komoly kiváltságot jelentett a polgároknak, hisz a vásár megszervezésébe és lebonyolításába sem az állami hivatalnokoknak; a király embereinek; sem a nemeseknek semmi beleszólásuk nem lehetett.
Pár évre rá (1369-ben) a város árumegállítási jogot kapott, azaz bármely kereskedőnek, aki erre áthaladt, kötelező módon áruját megvételre kellett kínálnia a brassói piacon. Így történt, hogy itt még közönséges hetivásárokkor is gyakran távoli országokból származó, ritka és értékes portékákat lehetett beszerezni.
A magyar királyok által rendre és következetesen megerősített kiváltságok következtében Brassó Erdély leggazdagabb kereskedővárosa, ugyanakkor a helyi mesterembereknek (takácsoknak, csizmadiáknak, fegyverkovácsoknak, ötvösöknek stb.) köszönhetően az egyik legfejlettebb kézműiparral rendelkező központja lett. 1420-ban, a brassói városi tanács és a barcasági vidéki gyülés elhatározta, hogy hivatali helyiség épitésébe kezdenek. A szücs-céh nagypiaci boltja fölé húztak egy emeletet, ez a helység lett a későbbi városi Tanácsház, máig a város egyik legrégebbi épülete. Egy másik, ugyancsak szimbólum-értékű épülete Brassónak az Árucsarnok (ma Cerbul Carpatin vendéglő), amelyet Lucas Hircher városbíró özvegye, Apollónia építtetett 1547-ben és adományozott a város iparosainak, termékeik értékesítési helyéül.
A középkori Erdélyben Brassó, mint autonóm vidék, saját képviselőket küldött az erdélyi országgyűlésekre. A XV-ik század második felében Brassó város hűbérúri szerepre tett szert, s ez megsokszorozta a város közigazgatási feladatait. 1462-ben a volt városi bíró, Petrus Gref a városnak adományozta Újfalu és Komlós birtokokat, 1471-ben a város Sárkány és Parró birtokába jutott, e két falu a Barcaságról Fogaras vidékére vezető kereskedelmi út mellett fekszik. A város legfontosabb szerzeménye azonban a törcsvári uradalom volt, amely 1498-ban került Brassó birtokába. Így az Erdélyből Havasalföldre vezető legfontosabb kereskedelmi út Brassó ellenőrzése alá került. Ugyanekkor Brassó város jobbágyai lettek a törcsvári uradalomhoz tartozó barcasági csángó falvak (Bácsfalu, Csernátfalu, Hoszzúfalu, Türkös, Tatrang, Zajzon, Pürkerec valamint Krizba és Apáca) zömmel magyar lakói is.
A város páratlan gazdagságának és ezzel járó politikai hatalmának az 1689 április 21-én, egy szeles napon kitört tűzvész vetett véget, amikor pár óra alatt a Belváros (Corona) csaknem telje-sen leégett házakkal, a bennük felhalmozott kincsekkel, a kereskedők és iparosok raktáraival, műhelyeivel, árukészleteivel együtt. Az 1477-ben felhúzott nagytemplom, a gótikus építészet eme legkeletibb alkotása is leégett, neve azóta is Fekete-templom.
A város fénykorához kötődik az erdélyi reformáció jeles alakjának, Johannes Honterusnak a működése is. A világot járt brassói humanistát hazatértekor a város tanácstagul választotta. A nagytemplom papja lett. Iskolát és ebben könyvtárat alapított. Részt vett a brassói papírmalom létesítésében, ám hírnevét az 1539-ben alapított nyomdája alapozta meg. A 14 év alatt, amíg a brassói nyomdát Honterus irányította, az ott megjelent kiadványokat, a 23 latin, 9 görög és 5 német könyvet javarészt ő maga írta. Legnagyobb hatású munkája kétségkívül a reformációról szóló Reformationsbüchlein, amelyben lefektette az evangélikus hitvallás alapjait és amelynek nagy szerepe volt abban, hogy Brassó lakossága, illetve az erdélyi szászság áttért az evangélikus hitre.
Ugyancsak Brassóban működött 1560-tól az 1580-as évek elejéig Coresi diakónus, aki ószláv és román nyelven cirill betűs egyházi könyveket nyomtatott itt. Johannes Benkner, Brassó bírája hívta volt be, hogy megpróbálja vele a görög felekezet áttérítését a protestantizmusra.
Ugyancsak 1580 táján jelent meg az első Brassóban nyomtatott magyar nyelvű könyv is, a Fons Vitae, Az életnek kvtfeie(kútfeje), évmegjelölés nélkül, Nireus (Nyirő) János nyomdász műhelyéből.
A reformáció gyökeres változást hozott a város lakóinak életében. Az evangélikussá lett szászok valamennyi katolikus papot, szerzetest és apácát elűztek. A domonkos-rendiek megürült Kolostor utcai templomát ideiglenes használatra a magyar protestánsok (reformátusok) kapták, s használták is 1718-ig, amikor a várost elfoglaló osztrák csapatokkal bejött jezsuita szerzeteseknek juttatott kicsiny, Szent János utcai templom leégett. Az atyák követelésére a Kolostor utcai klastrom-templomot a városi tanács nekik átengedte. Ezt a régi épületet ők lebontották, és felépítették helyette (1782-ben) a város máig legimpozánsabb barokk építményét, a belvárosi római katolikus templomot. A reformátusok ezután jobb híján bérelt termekben, ideiglenes haj-lékokban tartották istentiszteleteiket, amíg 1892-ben felépült a mai ARO szálló új szárnya helyén saját neogótikus templomuk. (Ezt 1965-ben bontották le, a szomszédos szálloda terjeszkedésének ürügyén). A brassói evangélikusok ma is álló temploma 1783-ban készült el, Bolonyában.
Bár okiratokkal ez egy az egyben nem igazolható, de korabeli emlékírók szerint az első magyar iskola létesítését még Honterus rendelte el, 1547-ben. Ami viszont kétséget kizáróan biztos, az az, hogy 1560-tól fizetett a város magyar tanítót: évi 10 frt-ot kapott a scholasticus hungaricus. Az iskola a nagytemplom mellett, a harangozó lakásán működött. Ez elemi iskola volt. Aki tovább akart tanulni, annak német nyelven, a Honterus gimnáziumban nyílott erre lehetősége. Vagy valamelyik közeli székelyföldi város protestáns középiskolájában. A római katolikusok 1837-ben alapított, Kolostor utcai középiskolájában 1867-ig német nyelven folyt a tanítás, ez után vezették be oktatási nyelvként a magyart: így ez lett (a mai Áprily Lajos középiskola őse) az első magyar tannyelvű brassói középiskola. A brassói magyar oktatás fellendítése érdekében elévül-hetetlen érdemeket szerzett Koós Ferenc, aki 1878-ban került ide tanfelügyelőnek.
További magyar tannyelvű elemi iskolákat szervezett a Bolgárszegen és Óbrassóban, s működésének köszönhetően lett a városban kereskedelmi iskola (1885), főreáliskola (1889) állami leánygimnázium (1897) és egy a nagy hírű középfokú ipariskola (1884). A katolikusok 1901-ben új gimnáziumépületet emeltek, a nőképzést pedig apácákra bizták: ebből a célból megvá-sárolták és új szárnnyal bővítették ki (1878-ban) az egykori, A Naphoz címzett vendégfogadót (ma az egész épületkomplexum a művészeti középiskolának ad otthont). A reformátusok pedig az 1918-ban, a hadiárvák számára megvásárolt épületükben nyújtottak középfokú képzést, lányoknak. A fiúk számára épített kereskedelmi iskolájuk épülete ma is áll, a Drámai Színház mögött, a brassói Egyetem használja, akárcsak az egykori főreál, vagy a felső kereskedelmi iskola Kapu utcai épületét. A református árvaházat illetve leánygimnáziumot az ötvenes években a Drámai Színház kedvéért bontották le. Ma Brassó egyetlen magyar tannyelvű középiskolája a volt katolikus főgimnázium épületén osztozik a 6-os számú, román tannyelvű általános iskolával.
Több-kevesebb buktatóval ugyan, de Brassó századokon át meg tudta őrizni gazdasági vezető szerepét. Bár a nemzetközi kereskedelem terén szerepe korántsem a régi, ma is Románia egyetlen olyan városa, ahol négy vasúti fővonal (illetve a velük párhuzamos közútvonalak metszik egymást (s van két szárnyvonal is a középkori fő közlekedési vonalak, a Bodzai-szoros illetve Törcsvár irányába). Brassó ma is (Bukarest, a főváros után) Románia legjelentősebb ipari köz-pontja. Az ország többi városától eltérően az iparosítást itt nem kellett erőszakolni: voltak előzmények, voltak hagyományok, voltak szakemberek, volt amit fejleszteni: itt alakult meg (bécsi mintára, 1835-ben) Magyarország első takarékpénztára, a Sparkassa, itt létesült az ország első tejgazdasági szövetkezete1899-ben, a Scherg szövetgyár 1823-ban (ma: Carpatex), a Schiell gépgyár (1800-ban, ma Hidromecanica), a Haberman illetve a Czell féle sörgyár (ma: Aurora) a Kenyeres, a Jekel, a Teutsch féle likőrgyár, a Fleischer, a Deubel szalámigyár, a petróleumfinomító (1853), a cukorkagyár (1899) az Eitel-féle szappangyár (1840), a Teutsch-féle vasöntöde (1833, ma: szerszámgyár) a Hubber bútorgyár (1890) a cementgyár (1891), Seewald malma (1796, mely ipartörténeti relikviaként ma is működik) stb. stb. Hogy a száz esztendősnél fiatalabb gyáralapításokat most ne említsük.
Az utóbbi évszázad politikai változásai gyökeresen megváltoztatták Brassó népességi viszonyait is. Míg a XX. század elején a negyvenezres lélekszámú városban a három nemzetiség (a szász, a magyar és a román) részaránya egyaránt harminc százalék körül mozgott, a XXI. század elejére a 350 ezeres nagyvárosból a szászok csaknem teljesen eltűntek (kivándoroltak Németországba), a magyarok 24 ezerre csappant létszámukkal pedig a lakosság már-már elenyésző töredékét alkotják.
Az egykor három nyelvű, három nemzetiségű Brassó az erdélyi hírlapírás bölcsője volt. Itt jelent meg 1834-ben a német nyelvű Siebenbürgen Wochenblatt, 1838-ban a magyar Erdélyi Hírlap és a román Gazeta de Transilvania. Kiadó és nyomdász ugyanaz a Johann Gött volt. 1849-ben, a várost elfoglaló Jozef Bem ugyancsak három, német, magyar és román nyelvű újság alapítását rendeli el. A magyar, a Brassói Lap ma is megjelenik. 1895-ös újralapítása óta Brassói Lapok címen, a világháborús idők kényszerszüneteit leszámítva, folyamatosan. De ez már a jelen.
 

 
óra
 
naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
-Szállás kereső
 
Kipróbált szálláshelyek
 
-Horgászoknak...
 
Tartalom

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!